Sibirya’da 39.000 Yıllık Yünlü Mamut Bulundu

42
0

Sibirya’da, 39.000 yıl önce donmuş ve şaşırtıcı bir şekilde korunmuş yünlü dişi bir mamut bulundu. Dişi mamutun, bugüne kadar bulunmuş olan vahşi mamutlar içerisinde en iyi korunmuş örneği olduğu belirtiliyor. Sibirya’da, bulunduğu buzulun içerisinde yünleri dahi bozulmamış.

Yünlü bir mamuttan elde edilen bu ilk iyi korunmuş kan örneği, soyu tükenmiş olan hayvanları gezegene geri getirmek için yapılan araştırma ve çalışmaları yeniden gündeme getirmiştir. Jurassic Parkvari bu araştırmalar ahlak açısından halen tartışılmaktadır.

Korunan kas dokusu sayesinde dişi mamutun 50-60 yaşında öldüğü tespit edildi. Bilim adamları soyu tükenmiş olan hayvanların kan örneklerinden, bu hayvanları yeniden üretebileceklerini iddia ediyorlar. Yünlü mamuttan bulunan kas ve kan örnekleri ile de bu iddialarını gerçekleştirmeyi planlıyorlar.

13 Temmuz – 16 Eylül tarihleri arasında Tokyo’da sergilenecek olan dişi mamut ile ilgili Sibirya’daki Kuzey Doğu Federal Üniversitesi’nden Semyon Grigoriev;
Bu keşifte mamut kanı ve dokusu bulduğumuz için çok şaşırmış durumdayız.” dedi ve dişi mamutu Paleontoloji tarihinin en iyi korunmuşu olarak selamladı.

Resimdeki dişi mamutun ayağı, mamutun adını da aldığı “yünlü” saçları dahil olmak üzere, hayvanın orijinal özelliklerinin çoğunun hâlâ sağlam olduğunu gösteriyor. Toprakta bulunan ve buzda gömülmeyen üst gövde ve iki bacak yırtıcılar tarafından kemirilmiş. Yünlü mamut, muhtemelen daha önce inandıkları gibi aşırı avlanmaktan değil, Dünya’ya çarpan bir meteorun neden olduğu hızlı iklim değişikliği yüzünden silindi.

Yünlü mamutlar, daha önce inanıldığı gibi aşırı avlanmaktan değil, Dünya’ya çarpan bir meteorun neden olduğu hızlı iklim değişikliği yüzünden silindiği tahmin edilmektedir.

Çeviri: Ateizm Türkiye
Kaynak: Daily Mail