NASA, Güneş Sistemimize Çok Benzer Bir Sistem Keşfetti

23
0

Dünya’dan 10,5 ışık yılı uzakta olduğu belirtilen sistem, Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerimizin nasıl oluştuğunu öğrenmemize yardımcı olabilir. Çünkü; bu keşif, kendi gezegenimizin ve komşularımızın nasıl oluştuğu hakkındaki bize büyük bilgiler verebilir.

Bilim adamları, Eradinus Takımyıldızı’nın güney yarım küresinde yer alan ve Dünya’dan 10,5 ışık yılı uzaklıkta bulunan Epsilon Eridani (Eri) yıldızının ve çevresindeki gezegenlerin bizim sistemimizin genç zamanlarıyla büyük benzerlikler gösterdiğini açıkladılar.

Epsilon Eridani yıldızı, Güneş’in beşte biri yaşında.

Araştırma ekibinden Massimo Marengo: “Bizim sistemimizin sarsıntılı oluşum dönemlerini yaşıyor. Ay’ın kratelerine sahip olmaya başladığı, Dünya’nın okyanuslara sahip olup yaşam için elverişli hale geldiği süreç” diyor.

Eri’nin çevresinde iç ve dış olmak üzere 2 disk tespit edildi. Ortada yer alan boşlukta ise henüz yeni oluşmakta olan gezegenler yer alıyor. Bu yeni oluşmakta olan gezegenlerin özellikleri henüz tespit edilmiş değil. NASA, Ekim 2018’te uzaya fırlatacağı James Webb Uzay Teleskobu ile bu özellikleri de tespit etmeyi planlıyor.

 

İÇERİK İLE İLGİLİ GÖRÜŞÜNÜZÜ YAZABİLİRSİNİZ!

Please enter your comment!
Please enter your name here