2025’te NASA ve ESA, Europa’da Uzaylı Yaşamı Arayacak

36
0

Bu ihtimal, Jupiter’in uydusu olan Europa’nın buzla kaplı yüzeyinin altında yer alan ve Dünya’daki suyun 2 katı olan okyanusun keşfi ile başladı. Yapılan keşifte bu okyanusun Dünya’dakilere çok benzediği görüldü. Tüm bu keşifler Europa’da yaşam olabileceği ihtimallerini de güçlendirdi.

Uzaya yapılan son keşifler, Dünya’nın ötesinde yaşam arayışlarını hem kolaylaştırdı hem de zorlaştırdı. Yeni keşfedilen dış gezegenlerin ve ayların Dünya dışı yaşamı destekleme potansiyeli oldukça yüksek. Bununla birlikte, potansiyel olarak yaşama sahip olan bu dünyaların hepsini keşfedebilmek daha da zorlaştı.

Bu zorluklara NASA ve ESA (ESA) oldukça pratik bir çözüm getirdi: İki uzay ajansı, bu keşif görevlerinden biri için kaynaklarını bir araya getirecek.

Joint Europa Mission (JEM) olarak adlandırılan öneri, Pazar günü Avrupa Geosciences Birliği’nin yıllık toplantısında Avusturya’nın Viyana kentinde açıklandı. Fransa’nın Toulouse şehrindeki Astrofizik ve Planetoloji Araştırma Enstitüsünden Michel Blanc, New Scientist’e “Dünya dışı yaşam için Europa’yı keşfetmek oldukça önemlidir ve bu keşif tek bir ulusa ait olmamalı, uluslararası bir macera olmalı” dedi. “Esas amacımız, uydunun yüzeyine çıkmak ve yaşamın biyolojik yaşamın izlerini aramaktır.”

JEM’in 2020’lerin ortalarında fırlatılacağı ve yolculuğunun yaklaşık altı buçuk yıl olması planlanmaktadır. İlk 5 yıl boyunca hedef Jüpiter’e ulaşmak olacak ve ardından Europa’ya ulaşmak için birkaç gün daha gerekecek.

Europa’nın yörüngesine eriştikten sonra, yüzey araştırması için 35 gün boyunca arazide canlı izi aranacak. Bu arada, uzay aracı, 3 ay boyunca Europa’nın ve okyanusun fiziksel yapısını haritalandıracak ve çeşitli ölçümler gerçekleştirecek. Ancak araç ayın atmosferi hakkında veri alırken ve gönderirken Europa’ya çarpabilir.

Europa, NASA ve ESA’nın, Satürn ve Jüpiter’in diğer ayları için de yapılması planlanan gelecek ortak çalışmaların ilki olarak tarihe geçecek.

Belki de Dünya dışı yaşama işte bu ortaklık kadar uzaklıktayız.

Çeviri: Ateizm Türkiye

Kaynak : https://futurism.com/its-official-in-2025-nasa-and-the-esa-will-land-on-europa-to-look-for-alien-life/